Profile Category: Zabytki

Home / Zabytki
Czerwony Klasztor
Profiles

Czerwony Klasztor

Czerwony Klasztor to jedna z najsłynniejszych budowli sakralnych usytuowanych w Pieninach. Z okresu, kiedy Czerwony Klasztor był w rękach zakonników kamedułów pochodzą wybitne dzieła księgarskie. Na szczególną uwagę zasługują dzieła dwóch mnichów, którzy rozsławili Czerwony Klasztor swymi dokonaniami - Romualda Hadbavnego i brata Cypriana. Brat Cyprian zgromadził w nim blisko 300 okazów roślin z Pienin oraz Tatr. Wszystkie opisał dodatkowo w językach greckim, łacińskim, niemieckim, polskim oraz słowackim. Legenda głosi, że ten wybitny mnich był także autorem aparatu do latania (czegoś na kształt dzisiejszej lotni). Podobno latał na nim ze szczytu Trzech Koron, docierając w ten sposób nawet do Morskiego Oka w Tatrach

Zamek Lubownia
Profiles

Zamek Lubownia

Zamek Lubownia (Hrad Ľubovňa) wznosi się nad miastem Stara Lubownia w północno-wschodniej części regionu Spisz na wapiennym wierzchołku o wysokości 711 m.n p.m. W przeszłości spotykały się tu koronowane głowy państw, były w nim ukryte polskie skarby koronacyjne, był w nim więziony Maurycy Beniowski, słynny szlachcic, podróżnik i król Madagaskaru.

Kościół w Dębnie
Profiles

Kościół w Dębnie

Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie to gotycki, drewniany kościół parafialny w Dębnie Podhalańskim wpisany wraz z innymi drewnianymi kościołami południowej Małopolski na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  Wyróżnia się sylwetką praktycznie niezmienioną od czasów budowy, wkomponowaną w krajobraz, i wyjątkowo cennym wyposażeniem (np. dzwonki z ok. V wieku), a także unikatową polichromią pochodząca z około 1500 roku, najstarszą, w całości zachowaną w Europie, wykonaną na drewnie. Niewątpliwie jest to najlepiej zachowana tego rodzaju polichromia w Polsce. Jest wykonana w 33 kolorach i zawiera aż 77 motywów w 12 układach.

Zamek Dunajec w Niedzicy
Profiles

Zamek Dunajec w Niedzicy

Zamek Dunajec w Niedzicy stanowi jeden z najcenniejszych, znajdujących się w Polsce zabytków obronnych. Z Niedzickim zamkiem wiąże się tajemnica tak zwanego testamentu Inków. W czasie konkwisty potomkowie możnych inkaskich rodów, aby ratować skarby zgromadzone przez swe ludy postanowili zatopić je w leżącym wysoko w Andach jeziorze Titicaca.

Zamek w Czorsztynie
Profiles

Zamek w Czorsztynie

Zamek w Czorsztynie został wzniesiony w XIV wieku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, jako warowania graniczna, której zadaniem było strzeżenie szlaku handlowego oraz dyplomatycznego usytuowanego w dolinie Dunajca. Jako oficjalna twierdza królewska rezydował w niej starosta. Funkcję tę przez pewien czas pełnił legendarny Zawisza Czarny z Garbowa.

Zamek Pieniński
Profiles

Zamek Pieniński

Zamek Pieniński jest najwyżej położoną Polską warownią. Dziś w zasadzie pozostały po nim jedynie ruiny – mur obronny o długości około 90 metrów, zarys kwadratowej wieży lub też komnaty oraz pozostałości ocembrowanej cysterny, która służyła do gromadzenia wody z wysychającego już wówczas Źródełka św. Kingi. To naprawdę niewiele biorąc pod uwagę monumentalną, historyczną postać zamku. Jego historia sięga drugiej połowy XIII wieku. Według legendy wzniósł go sam Bolesław Wstydliwy dla swojej żony Kingi. Ponoć ta schroniła się tutaj w 1287 roku przed tatarską nawałnicą. O zamku Pieńskim krążą liczne legendy m.in. ta o ukrytym w jego ruinach skarbie.